Przejdź do głównej zawartości

Naprawdę jaka jesteś nie wie nikt…


„Naprawdę jaka jesteś nie wie nikt,
bo tego nie wiesz nawet sama Ty.
W tańczących wokół szarych lustrach dni
rozbłyska Twój złoty śmiech,
przerwany w pół czuły gest…”

Tę piękną piosenkę „Jej portret” zaśpiewał w 1972 roku na opolskim festiwalu Bogusław Mec (muzyka – Włodzimierz Nahorny, słowa – Jonasz Kofta), a w środę, 6 listopada 2024 roku, usłyszeli ją zgromadzeni bardzo licznie w sali widowiskowej RCK mieszkańcy Rogoźna. Wspomniany utwór wykonała uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Przemysława II inaugurując spektakl teatralny „Lucy in the Sky with…” przygotowany przez jej koleżanki i kolegów z LO (scenariusz i reżyseria – Ewa Zalejarz – polonistka z tej rogozińskiej uczelni).
Niecodzienną okazją była chęć uhonorowania mieszkanki naszego miasta – Lucyny Bełch, którą nagrodzono Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. To odznaczenie nadawane jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego”.
Pani Lucyna Bełch – wieloletnia prezes Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna – została nagrodzona za upowszechnianie kultury, co wielokrotnie udowadniała swą pracą zawodową oraz społeczną na rzecz naszego środowiska i regionu.
Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” ma kształt kwiatu o nieregularnych płatkach. Na awersie widnieje orzeł w koronie, a na rewersie – głowa kobiety w wieńcu laurowym, nad którą umieszczono półkolisty napis „Gloria Artis” („Chwała sztuce”).
Nagrodzonej tak zaszczytnym wyróżnieniem rogoźniance serdeczne gratulacje złożył burmistrz naszego miasta – Łukasz Zaranek, który wręczył Pani Lucynie Bełch piękne kwiaty. Do tych życzeń dołączyło się też wiele delegacji – z Rogoźna, a także z innych miast, w których Lucyna Bełch pozostawiła cząstkę swej pracy.
Wśród nich nie zabrakło oczywiście delegacji Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna (któremu „prezesuje” od wielu lat) i Rogozińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (pracuje tu w Radzie Programowej).
Po okolicznościowych życzeniach uczniowie rogozińskiego Liceum Ogólnokształcącego zaprezentowali przygotowany spektakl. Uczynili to na tle ciekawej dekoracji – napisu, który nawiązywał do różnych dziedzin sztuki, ale także do wartości cenionych przez laureatkę „Gloria Artis”: „Taniec + Muzyka + Film + Literatura + Malarstwo + Teatr + Rodzina + Praca + Ja”. Obok napisu umiejscowiono duży portret Lucyny Bełch oraz fotografię przedstawiającą ją jako małą dziewczynkę.
Z lewej strony sceny siedziała bohaterka uroczystości dyskretnie osłonięta stylową parasolką. Zamiast odczytania życiorysu uczniowie rogozińskiej Alma Mater odsłaniali kolejne etapy bogatej biografii Lucyny Bełch w nietypowy sposób: poprzez inscenizację różnych faktów z Jej życia.
Najpierw rozległ się płacz noworodka – to narodziło się w Rogoźnie dziecko, któremu nadano imię Lucyna. Jako tło muzyczne wykorzystano jeden z ulubionych utworów tytułowej postaci– „Lucy in the Sky with diamonds” („Lucyna na niebie z diamentami”) skomponowany przez J. Lennona i P. McCartneya z zespołu The Beatles.
Następnie pojawiły się cztery dobre wróżki, które obdarowały dziewczynkę najpiękniejszymi przymiotami, ale zjawiła się też zła wróżka. Dodała ona wady, a wśród nich nadmierny perfekcjonizm.
W dalszej części spektaklu młodzi wykonawcy przedstawili żartobliwy skecz o kulturze. Po nich pojawili się dwaj „redaktorzy”, którzy przeprowadzili krótki wywiad z Lucyną Bełch. Dzięki temu widzowie uzyskali informacje dotyczące m.in. wykształcenia bohaterki listopadowej uroczystości, Jej zainteresowań, życia rodzinnego, dalszych planów życiowych, a nawet… ulubionych potraw (zupa ogórkowa dra Wysockiego – przepis z książki „Smaki i uroki Rogoźna” – s. 333).
Okazało się, że Lucyna Bełch – absolwentka rogozińskiego Liceum Ogólnokształcącego, a później kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – uwielbia taniec, górskie wędrówki, gry planszowe (szczególnie z wnukiem Frankiem), pracę na działce (zamiast fitnessu), utwory śpiewane przez Krystynę Prońko i Marka Grechutę, a także serial „Ranczo”. Słowa jednej z postaci – Stacha Japycza: „Ludzie, lubcie się,,,” bohaterka uroczystości przypomniała celowo, traktując je jako ważne przesłanie dla każdego z nas.
Ponieważ Lucyna Bełch uwielbia taniec – każdy taniec – wykonawcy spektaklu zadedykowali Jej krakowiaka odtańczonego wspaniale (w oryginalnych strojach) przez dziewczęta z rogozińskiej uczelni.
Widzowie nagrodzili wszystkich młodych aktorów gromkimi brawami, a burmistrz Rogoźna – Łukasz Zaranek, Lucyna Bełch oraz prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rogoźnie – Krystyna Gromanowska wręczyli młodzieży upominki.
Lucynie Bełch, nagrodzonej Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, życzymy dalszej satysfakcjonującej pracy na rzecz naszej małej Ojczyzny.

tekst: Ewa Mroczyk
zdjęcia: rogozno.pl, lorogozno.pl
























Popularne posty z tego bloga

Nazwy miejscowe w Gminie Rogoźno, których mogliście nie mieć pojęcia, cz. 3

Po przerwie zapraszam na kolejną część nazw miejscowych występujących w naszej gminie.  bloki przy ulicy Kościuszki 56 i Sądowej 2 określa się mianem Akwarium źródło: https://www.facebook.com/rogozno.stara.widokowka

Nazwy miejscowe w Gminie Rogoźno, o których mogliście nie mieć pojęcia – część 1

Wydawać by się mogło, że nazwy miejscowe w Gminie Rogoźno kończą się na miejscowościach, jeziorach, rzekach. Nic bardziej mylnego. Nasi przodkowie nadali niektórym miejscom własne, lokalne nazwy. Nie były one urzędowo zatwierdzone, przez co obowiązywały jedynie w przekazach ustnych i tak były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie można ich było napotkać na mapach ani nauczyć na lekcji geografii w szkole. Zapraszam na cykl artykułów, w których przedstawię nazwy miejscowe, o których mogliście nie mieć pojęcia. w przeszłości na Plac Powstańców Wielkopolskich w Rogoźnie mówiono Stary Rynek, źródło:  https://www.facebook.com/rogozno.stara.widokowka

Nazwy miejscowe w Gminie Rogoźno, o których mogliście nie mieć pojęcia – część 2

Przyznam szczerze, że byłem zaskoczony Waszymi reakcjami na część pierwszą , którą otworzyłem cykl artykułów o nazwach miejscowych w naszej gminie. Dowodzi to tego, jak bardzo jest potrzebne pisać o tych nazwach, aby pamięć o nich nie zaginęła. okolice ulicy Polnej przed II wojną światową były znane jako Rogoźno Wybudowanie źródło. https://www.facebook.com/rogozno.stara.widokowka W związku z tym dzisiaj druga lista nazw miejscowych w naszej gminie