Przejdź do głównej zawartości

O nazwach ulic w Gminie Rogoźno, część 1


Od lat władze Gminy Rogoźno nadając nazwę nowym ulicom często pomijają bogatą historię naszej małej ojczyzny. Nadawane często przymiotnikowe nazwy nijak odnoszą się do naszych lokalnych tradycji i tożsamości. O ile nadanie nazwy ulica Kasztelańska można jeszcze zrozumieć z uwagi na fakt, iż Rogoźno w przeszłości było siedzibą kasztelana, to jakie uzasadnienie miało nadanie ulicom nazw Diamentowa, Perłowa, Rubinowa? Czyżby w Rogoźnie kiedyś były kopalnie tych kruszców lub miałyby takie powstać w przyszłości? Raczej to wątpliwe z uwagi na warunki geologiczne ziemi rogozińskiej. Tym bardziej niezrozumiała jest polityka władz w tym zakresie. A przecież gdyby spojrzeć w historię Grodu Przemysła to łatwo znajdziemy postacie zasługujące na upamiętnienie. Wiele z nich swoją postawą dało przykład, który możemy, a nawet powinniśmy naśladować, szczególnie dziś! Wielu z nich dokonało czynów podobnych do postaci, które przez ten czyn są powszechnie znane.

Jak zatem nadawać nazwy ulicom w Rogoźnie? We współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Rogoźna rozpoczynam publikację serii artykułów na ten temat. Przez najbliższe niedziele będę zamieszczać opracowanie prezesa Towarzystwa Lucyny Bełch "Nazewnictwo ulic w Gminie Rogoźno". Celem opracowania była analiza nazewnictwa ulic, placów, parków, skwerów w oparciu o dostępne materiały oraz klasyfikację własną, a nadto przedstawienie propozycji odnośnych nazw.

Zapraszam również Was, drodzy czytelnicy do dyskusji na ten temat.

Dariusz Wierzbiński

Dziś część pierwsza opracowania.

Rozwój urbanistyczny miasta w poszczególnych okresach historycznych: średniowiecze, czasy nowożytne (lokacja Nowego Miasta) oraz wpływ wyznaczenia szlaku kolejowego na kształt układu przestrzennego. 

Układ przestrzenny miasta pozwala prześledzić etapy rozwoju miejscowości. Początki Rogoźna miały miejsce nad Wełną w zakolu rzeki na tzw. Wójtostwie. W IX-X wieku na niewielkim wzgórzu powstał gród obronny. W czasach nowożytnych znajdował się tu cmentarz żydowski, stąd obecna nazwa: Żydowska Góra. W czasach piastowskich osadnictwo przeniosło się w pobliże jeziora. W miejscu ujścia Małej Wełny do Wełny powstał gród ziemno-drewniany – siedziba kasztelana rogozińskiego. Zamek był następnie siedzibą starosty, a pod schyłek swego istnienia pełnił funkcję kuźni. Nie pozostały po nim żadne materialne ślady. Na podgrodziu mieścił się kościół. Obecny budynek powstał w 1526 r.  
z fundacji Mikołaja Dołęgi-Kretkowskiego. 

24 kwietnia 1280 r. książę Przemysł II wydał przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim dla Rogoźna. Centrum średniowiecznego miasta był rynek (82 m x 65 m). Wlot ulic następuje w narożnikach, z wyjątkiem ulicy Kilińskiego, która jest przesunięta. Prawdopodobnie przyczyną było istniejące w tym miejscu podgrodzie. Miasto sięgało po zbieg ulic Kościelnej i Rynkowej oraz od ul. Przesmyk do Ogrodowej. Zachował się dawny średniowieczny układ prostopadłych do siebie ulic. Pozostałością po osadzie służebnej grodu jest ulica Smolary naprzeciwko Wójtostwa. 

W 1750 r. w związku z rozwojem sukiennictwa starosta Jakub Szołdrski na tzw. Targowisku założył Nowe Miasto Rogoźno. Wokół placu o wymiarach 70 m x 165 m powstał Nowy Rynek. Zabudowano istniejące drogi (obecne ulice Wielka Poznańska, Kotlarska, Gościnna). 

Dwie ulice wychodzące z rynku na południu (obecne Wielka Poznańska i Mała Poznańska)  łączą się po ok. 400 m pod ostrym kątem. Jest to rozwiązanie urbanistyczne niespotykane  
w skali kraju. Zabudowa mieszkalna rozwijała się wzdłuż jeziora. Stare i Nowe Rogoźno połączyły zaborcze władze pruskie w 1794 r. 

Na rozwój miasta najbardziej wpłynęła lokalizacja stacji kolejowej w znacznej odległości (2,5 km) od centrum. W 1879 r. powstało połączenie kolejowe Poznań – Piła. Dopiero w latach 80. i 90. XX w. powstała zabudowa łącząca dworzec kolejowy ze starszą częścią miasta. 

Znaczące zmiany następowały też z pobliżu skrzyżowania obecnych ulic: Kościuszki, Czarnkowska, Wojska Polskiego i Fabryczna. W latach 70-tych XX w. w związku  
z rozbudową Fabryki Maszyn Rolniczych „Agromet-Rofama” zlikwidowano rondo oraz zamknięto ulicę Parkową/Fabryczną. Stała się ona drogą wewnętrzną zakładu. Rondo funkcjonowało wtedy tylko jako nazwa przystanku autobusowego. Po likwidacji „Rofamy” przywrócono ruch na ulicy Fabrycznej. W 2013 r. powstało ponownie rondo na skrzyżowaniu wymienionych uprzednio dróg. Otrzymało nazwę Józefa Melzera. Warto w tym miejscu wspomnieć również o rondzie w Rudzie, które od 2016 r. nosi imię króla Przemysła. 

Rozwój przestrzenny miasta odbywa się w kilku kierunkach: ul. Wielka Poznańska do granicy miasta z Międzylesiem, Wójtostwo ( wzdłuż Wełny oraz w kierunku północnym), w kierunku południowo-zachodnim (pomiędzy ulicami Południową a Boguniewską).

(ciąg dalszy nastąpi)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nazwy miejscowe w Gminie Rogoźno, których mogliście nie mieć pojęcia, cz. 3

Po przerwie zapraszam na kolejną część nazw miejscowych występujących w naszej gminie.  bloki przy ulicy Kościuszki 56 i Sądowej 2 określa się mianem Akwarium źródło: https://www.facebook.com/rogozno.stara.widokowka

Nazwy miejscowe w Gminie Rogoźno, o których mogliście nie mieć pojęcia – część 1

Wydawać by się mogło, że nazwy miejscowe w Gminie Rogoźno kończą się na miejscowościach, jeziorach, rzekach. Nic bardziej mylnego. Nasi przodkowie nadali niektórym miejscom własne, lokalne nazwy. Nie były one urzędowo zatwierdzone, przez co obowiązywały jedynie w przekazach ustnych i tak były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie można ich było napotkać na mapach ani nauczyć na lekcji geografii w szkole. Zapraszam na cykl artykułów, w których przedstawię nazwy miejscowe, o których mogliście nie mieć pojęcia. w przeszłości na Plac Powstańców Wielkopolskich w Rogoźnie mówiono Stary Rynek, źródło:  https://www.facebook.com/rogozno.stara.widokowka

Nazwy miejscowe w Gminie Rogoźno, o których mogliście nie mieć pojęcia – część 2

Przyznam szczerze, że byłem zaskoczony Waszymi reakcjami na część pierwszą , którą otworzyłem cykl artykułów o nazwach miejscowych w naszej gminie. Dowodzi to tego, jak bardzo jest potrzebne pisać o tych nazwach, aby pamięć o nich nie zaginęła. okolice ulicy Polnej przed II wojną światową były znane jako Rogoźno Wybudowanie źródło. https://www.facebook.com/rogozno.stara.widokowka W związku z tym dzisiaj druga lista nazw miejscowych w naszej gminie