Przejdź do głównej zawartości

„Kronika miasta Rogoźna” w Murowanej Goślinie

Na zdjęciu od lewej: prezes TPR Lucyna Bełch,
Dariusz Paprocki i dyrektor Biblioteki w
Murowanej Goślinie Agnieszka Kajdaniak

Biblioteka Publiczna im. Bonawentury Graszyńskiego w Murowanej Goślinie 5 września 2024 r. przygotowała promocję książki „Kronika miasta Rogoźna” pod redakcją Lucyny Bełch i Dariusza Paprockiego.
Książka wydana przez Towarzystwo Przyjaciół Rogoźna jest opracowaniem krytycznym tekstu źródłowego ze zbiorów Muzeum Regionalnego im. Wojciechy Dutkiewicz.  
Przez cały okres międzywojenny (do maja 1939 r.) funkcję burmistrza Rogoźna pełnił Augustyn Smukalski, który spisywał odręcznie wszystkie wydarzenia w mieście w gładkim grubym brulionie. W taki sposób powstała Kronika miasta Rogoźna - bezcenne źródło historyczne o Rogoźnie w latach II Rzeczpospolitej. Burmistrz Smukalski opisywał działalność władz samorządowych, organizacji społecznych, podległych szkół i instytucji łącznie z danymi dotyczącymi budżetu miasta i poszczególnych placówek samorządowych. W tekście znajdziemy szczegółowe relacje z uroczystości miejskich oraz jubileuszy stowarzyszeń. Autor nie ukrywa trudności, z jakimi borykały się Zarząd Miasta i Rada Miejska, szczególnie w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości oraz w czasach wielkiego kryzysu.  
Kronika burmistrza Smukalskiego, bo tak zwana jest przez miejscowych regionalistów, ma w istocie dwóch autorów: wspomnianego Augustyna Smukalskiego oraz jego następcę na stanowisku burmistrza Rogoźna w latach 1945-1950 Ludwika Mikołajczaka, który opisał okres II wojny światowej. 

Oryginalny tekst o objętości 250 stron przepisany przez Marię Ryszardę Szatkowską w niezmienionej formie wzbogacony został jedynie o dostępne historyczne fotografie oraz dawne widoki Rogoźna. Tekst uzupełniono o biogramy autorów Kroniki oraz opatrzono przypisami i indeksem osób. Redakcja jest wspólnym dziełem kulturoznawcy, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna Lucyny Bełch i historyka, mieszkańca Murowanej Gośliny Dariusza Paprockiego, który we wstępie zawarł analizę treści oraz języka Kroniki…. Skład i opracowanie graficzne wykonał Przemysław Tomczak z Wągrowca, a książka została wydrukowana w Zakładzie Poligraficznym Tomasza Kędziory w Murowanej Goślinie. 

Redaktorzy publikacji przybliżyli obecnym na spotkaniu etapy pracy nad przygotowaniem tekstu do druku, wskazali na trudności, jakie spotykali na tej drodze oraz na metody ich pokonywania. 

Spotkanie w goślińskiej bibliotece kierowanej przez Agnieszkę Kajdaniak było okazją do prezentacji pozostałych wydawnictw regionalnych poświęconych obydwu miastom. Wskazano na wielką wagę tych publikacji dla kształtowania tożsamości mieszkańców „Małych Ojczyzn”. 

Lucyna Bełch 

Popularne posty z tego bloga

Nazwy miejscowe w Gminie Rogoźno, o których mogliście nie mieć pojęcia – część 1

Wydawać by się mogło, że nazwy miejscowe w Gminie Rogoźno kończą się na miejscowościach, jeziorach, rzekach. Nic bardziej mylnego. Nasi przodkowie nadali niektórym miejscom własne, lokalne nazwy. Nie były one urzędowo zatwierdzone, przez co obowiązywały jedynie w przekazach ustnych i tak były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie można ich było napotkać na mapach ani nauczyć na lekcji geografii w szkole. Zapraszam na cykl artykułów, w których przedstawię nazwy miejscowe, o których mogliście nie mieć pojęcia. w przeszłości na Plac Powstańców Wielkopolskich w Rogoźnie mówiono Stary Rynek, źródło:  https://www.facebook.com/rogozno.stara.widokowka

Nazwy miejscowe w Gminie Rogoźno, których mogliście nie mieć pojęcia, cz. 3

Po przerwie zapraszam na kolejną część nazw miejscowych występujących w naszej gminie.  bloki przy ulicy Kościuszki 56 i Sądowej 2 określa się mianem Akwarium źródło: https://www.facebook.com/rogozno.stara.widokowka

Nazwy miejscowe w Gminie Rogoźno, o których mogliście nie mieć pojęcia – część 2

Przyznam szczerze, że byłem zaskoczony Waszymi reakcjami na część pierwszą , którą otworzyłem cykl artykułów o nazwach miejscowych w naszej gminie. Dowodzi to tego, jak bardzo jest potrzebne pisać o tych nazwach, aby pamięć o nich nie zaginęła. okolice ulicy Polnej przed II wojną światową były znane jako Rogoźno Wybudowanie źródło. https://www.facebook.com/rogozno.stara.widokowka W związku z tym dzisiaj druga lista nazw miejscowych w naszej gminie