Przejdź do głównej zawartości

Dlaczego dworzec kolejowy w Rogoźnie jest tak daleko?

Zapewne wielu z Was, udających się na pociąg na naszą stację kolejową zadawało sobie pytanie, dlaczego trzeba tam iść aż tak daleko? Zapraszam na ciekawostkę związaną z powstaniem dworca kolejowego Rogoźno Wielkopolskie. 

Dworzec kolejowy Rogoźno Wielkopolskie został wybudowany w 1881 roku. Jego budowa była związana z powstaniem linii kolejowej nr 354 łączącej Poznań z Piłą. Była to pierwsza linia kolejowa w Wielkopolsce, którą wybudowano ze środków budżetowych państwa niemieckiego po przejęciu przez państwo prywatnych przedsiębiorstw kolejowych. 

Podczas budowy linii kolejowej powstały dwa projekty miejsca, gdzie dworzec kolejowy miał się znajdować. Jeden z nich przewidywał miejsce, gdzie znajduje się on obecnie, czyli przy ulicy Dworcowej. Drugi projekt natomiast wskazywał lokalizację bliżej miasta, bezpośrednio przy jego sąsiedztwie. 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w II połowie XIX wieku Rogoźno nie było zabudowane na takim obszarze, co obecnie. Miejska zabudowa sięgała mniej więcej miejsca obecnego ronda Józefa Melzera. 

Podobno delegacja rogozińskich obywateli, szczególnie tych bogatych, udała się w delegacji do władz zarządzających budową linii kolejowej Poznań-Piła, aby zawnioskować budowę dworca kolejowego w oddaleniu od miasta. 

Dlaczego? 

Według jednej wersji powodem była troska o to, aby domowy inwentarz, a przede wszystkim mieszkańcy nie byli narażeni na niebezpieczeństwa związane z ruchem kolejowym (zapewne chodziło o potrącenia). Warto w tym miejscu wspomnieć, że jak na tamte czasy prędkość pociągów wydawała się ludziom zawrotna. 

Druga wersja dotyczyła sfery ekonomicznej – budowa dworca w oddaleniu od miasta miała zapewnić lokalnym przewoźnikom zarobek za transport ludzi i towarów z miasta na dworzec. 

Niezależnie od tego, która wersja jest prawdziwa, dzięki wówczas podjętej decyzji Rogoźno mogło po II wojnie światowej rozwijać zabudowę miejską w kierunku dworca kolejowego. 


Bibliografia: 

S. Waliszewski, Gimnazjalne miraże. Wspomnienia. Rogoźno 2001 

Pocztówka pochodzi ze strony: fotopolska.eu

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nazwy miejscowe w Gminie Rogoźno, których mogliście nie mieć pojęcia, cz. 3

Po przerwie zapraszam na kolejną część nazw miejscowych występujących w naszej gminie.  bloki przy ulicy Kościuszki 56 i Sądowej 2 określa się mianem Akwarium źródło: https://www.facebook.com/rogozno.stara.widokowka

Nazwy miejscowe w Gminie Rogoźno, o których mogliście nie mieć pojęcia – część 1

Wydawać by się mogło, że nazwy miejscowe w Gminie Rogoźno kończą się na miejscowościach, jeziorach, rzekach. Nic bardziej mylnego. Nasi przodkowie nadali niektórym miejscom własne, lokalne nazwy. Nie były one urzędowo zatwierdzone, przez co obowiązywały jedynie w przekazach ustnych i tak były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie można ich było napotkać na mapach ani nauczyć na lekcji geografii w szkole. Zapraszam na cykl artykułów, w których przedstawię nazwy miejscowe, o których mogliście nie mieć pojęcia. w przeszłości na Plac Powstańców Wielkopolskich w Rogoźnie mówiono Stary Rynek, źródło:  https://www.facebook.com/rogozno.stara.widokowka

Nazwy miejscowe w Gminie Rogoźno, o których mogliście nie mieć pojęcia – część 2

Przyznam szczerze, że byłem zaskoczony Waszymi reakcjami na część pierwszą , którą otworzyłem cykl artykułów o nazwach miejscowych w naszej gminie. Dowodzi to tego, jak bardzo jest potrzebne pisać o tych nazwach, aby pamięć o nich nie zaginęła. okolice ulicy Polnej przed II wojną światową były znane jako Rogoźno Wybudowanie źródło. https://www.facebook.com/rogozno.stara.widokowka W związku z tym dzisiaj druga lista nazw miejscowych w naszej gminie