Przejdź do głównej zawartości

Śladami Patronki rogozińskiego Muzeum Regionalnego (spotkanie TPR czerwiec 2023)

 

We wtorek, 27 czerwca 2023 roku, punktualnie o godz. 10.00, przed domem przy ul. Kościuszki 31, w którym przez wiele lat mieszkała Pani Wojciecha Dutkiewicz, spotkali się członkowie Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna.

Powitała ich siostrzenica pani Dutkiewicz – pani Maria Gruszka oraz jej wieloletnia przyjaciółka obecnie mieszkająca w tym domu – pani Mirosława Wiśniewska, która od lat dziecięcych związana była z rodziną Dutkiewiczów.

Obie panie opowiadały o historii domu, który kiedyś nosił numer „7”, a także przypomniały ciekawe fakty z dzieciństwa i młodości Pani Wojciechy.

Obecna mieszkanka posiadłości – pani Mirosława zaprosiła członków Towarzystwa na spacer po przylegającym do domu ogrodzie, który przed laty troskliwie pielęgnowała Pani Dutkiewicz.

Drugi etap pieszej wycieczki śladami Wojciechy Dutkiewicz stanowiła wizyta w Muzeum Regionalnym Jej imienia. Jednak zanim członkowie TPR weszli do budynku, sfotografowali się na tle stojącego przed Muzeum pomnika króla Przemysła II.

W Muzeum najpierw obejrzano wystawę prac dzieci nagrodzonych w konkursie plastycznym upamiętniającym Wojciechę Dutkiewicz. Następnie członkowie TPR zwiedzili mieszczącą się na I piętrze ekspozycję muzealną „Familia Dutkiewiczów”. Szczególnie efektownie prezentuje się tam portret Pani Wojciechy autorstwa rogozińskiej malarki Georgetty Ferek-Błeszyńskiej.

Z Muzeum uczestnicy wycieczki udali się na rogoziński cmentarz, aby na grobowcu Rodziny Dutkiewiczów, w którym spoczywa także Pani Wojciecha, zapalić znicz i uczcić Jej pamięć minutą milczenia.

Tym symbolicznym akcentem zakończono wędrówkę śladami Patronki rogozińskiego Muzeum Regionalnego.

Ewa Mroczyk










Popularne posty z tego bloga

Nazwy miejscowe w Gminie Rogoźno, o których mogliście nie mieć pojęcia – część 1

Wydawać by się mogło, że nazwy miejscowe w Gminie Rogoźno kończą się na miejscowościach, jeziorach, rzekach. Nic bardziej mylnego. Nasi przodkowie nadali niektórym miejscom własne, lokalne nazwy. Nie były one urzędowo zatwierdzone, przez co obowiązywały jedynie w przekazach ustnych i tak były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie można ich było napotkać na mapach ani nauczyć na lekcji geografii w szkole. Zapraszam na cykl artykułów, w których przedstawię nazwy miejscowe, o których mogliście nie mieć pojęcia. w przeszłości na Plac Powstańców Wielkopolskich w Rogoźnie mówiono Stary Rynek, źródło:  https://www.facebook.com/rogozno.stara.widokowka

Nazwy miejscowe w Gminie Rogoźno, których mogliście nie mieć pojęcia, cz. 3

Po przerwie zapraszam na kolejną część nazw miejscowych występujących w naszej gminie.  bloki przy ulicy Kościuszki 56 i Sądowej 2 określa się mianem Akwarium źródło: https://www.facebook.com/rogozno.stara.widokowka

Nazwy miejscowe w Gminie Rogoźno, o których mogliście nie mieć pojęcia – część 2

Przyznam szczerze, że byłem zaskoczony Waszymi reakcjami na część pierwszą , którą otworzyłem cykl artykułów o nazwach miejscowych w naszej gminie. Dowodzi to tego, jak bardzo jest potrzebne pisać o tych nazwach, aby pamięć o nich nie zaginęła. okolice ulicy Polnej przed II wojną światową były znane jako Rogoźno Wybudowanie źródło. https://www.facebook.com/rogozno.stara.widokowka W związku z tym dzisiaj druga lista nazw miejscowych w naszej gminie